Bayburt'ta, Uluslararası Göçmenler Günü kutlandı

Bayburt Göç İdaresi Müdürlüğünce "Uluslararası Göçmenler Günü" kapsamında program düzenlendi.

BAYBURT (AA) -
Milli Egitim Müdürlügü Hizmet Içi Egitim Salonu'ndaki programa Vali Yusuf Odabas, Belediye Baskani Mete Memis, Göç Idaresi Il Müdürü Hüsnü Yagmur, Milli Egitim Müdürü Seydi Dogan ile kentteki göçmen aileler katildi.
Vali Odabas, burada yaptigi konusmada, Türkiye'de 1 milyon 800 binden fazla Suriyeli göçmenin siginmaci olarak bulundugunu belirterek, "Biz millet olarak, devlet olarak, bu devletimizi yürüten hükümetler olarak bu kardeslerimize kucak açmayi görev addediyoruz" dedi.
Hazreti Muhammet ve sahabilerinin Mekke'den Medine'ye göç ettikleri dönemde Ensar ehlinin, Hazreti peygamber ve arkadaslarini misafir ettiklerine dikkati çeken Odabas, "Neden? Çünkü müminler kardestir. Istiklal Savasi'nda, bütün Hristiyan ülkelerinin Osmanli Imparatorlugu devletine saldirdigi bir dönemde, Afgan devletininin, Afgan halkinin biriktirdigi yüzüklerini, birikimlerini yardim için bize gönderdiklerini hiçbir zaman unutmayacagiz" diye konustu.
"Biz biliyoruz ki kendi ülkenizde sikinti içerisinde olmasaniz, savas içerisinde olmasaniz bize siginmazdiniz" diyen Odabas, sözlerini söyle tamamladi:
"Dolayisiyla 'aman' diyen herkese, her insana kucak açarak barindirmak bizim görevimiz. Bize siginarak kültürümüzü, egitimimizi, kardesligimizi, komsulugumuzu ve beraberligimizi özümleyerek bizim aramizda, bize uyum saglayarak yaptiginiz bu özverili davranislar için ben özellikle Afganli kardeslerimize, sizlere tesekkür etmek istiyorum. Biz Bayburt Valiligi olarak imkanlarimiz ölçüsünde Göç Idaresi Müdürlügü araciligiyla size bundan böyle yardimci olmaya çalisacagiz."
Göç Idaresi Il Müdürü Yagmur ise kentteki Afgan göçmenler ile Bayburt halkinin büyük bir aile oldugunu dile getirerek, sunlari söyledi:
"Sizler bizim misafirimizsiniz, bizler burada büyük bir aile olduk. Buradaki bu programda çocuklarimizin Anadolu kültürüne hiç yabanci olmadiklarini, Anadolu kültürüne alistiklarini ve uyum sagladiklarini görecegiz. Yani sehrimizde yasadiginiz için burada bizimle güzel seyler paylastiginiz için ve sehrimize uyum saglamak için gayret gösterdiginiz için hepinize tesekkür ediyorum. Ayrica çocuklarinizin okullardaki basarilari, uyum saglamalari da bizleri sonsuz derece de mutlu etti. Ögretmen arkadaslarimizin göçmen çocuklarimizla çok iyi ilgilenmeleri sonucu Türkçeyi çok iyi konusan, Anadolu kültürüne uyum saglamis güzel bir manzara olustu."
Program, Afganli çocuklarin Türkçe siirler okumasi, yöresel oyunlari sergilemesi ve Vali Odabas'in çocuklara çesitli hediyeler vermesinin ardindan sona erdi.

Kayıt: 1.12.2015
Güncelleme:3.12.2015
Paylaş


WS05